در حاشیه نمایشگاه ATM دبی بررسی شد

تجربه در مقصد، آینده گردشگری جهان

تجربه در مقصد، آینده گردشگری جهان

رسانه قطبنما: بررسی‌ها درباره نقش حیاتی تجارب در مقصد گردشگری نشان می‌دهد که فروش حاصل از این بخش گردشگری در سال ۲۰۱۹ به ۲۴۵ میلیارد دلار در صنعت ناخالص جهانی رسید و با بیش از یک میلیون تورگردان که در سراسر جهان در این بخش گردشگری فعالیت می‌کنند، به سومین بخش بزرگ صنعت سفر و گردشگری، بعد از حمل ونقل و اقامتگاه‌ها تبدیل شده است.  

نقش مهم تجارب در مقصد یکی از موضوعاتی بود که نظر شرکت‌کنندگان انجمن ARIVALDubai@ATM را در برنامه‌ها و نشست‌های جانبی نمایشگاه گردشگری ATM دبی به خود جلب کرد. 

به گفته کارشناسان، تورگردانان بخش تجربه در مقصد شامل برگزارکنندگان تورها، فعالیت‌ها، جاذبه‌ها و تجربیات با بیش از ۱۴۰ بخش تجاری گوناگون می‌شوند. براین اساس، بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها از سال ۲۰۱۵ کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند و از سال ۲۰۱۷، بیش از ۷۰ استارت آپ جدید توانسته‌اند در زمینه تورها، فعالیت‌ها و جاذبه‌ها حدود ۲/۶ میلیارد دلار سرمایه جذب کنند. 

همچنین، نتایج آخرین تحقیقات شرکت «Arival»، پلتفرم ارائه‌دهنده چشم‌انداز‌های جدید دنیای سفر، که در جریان نمایشگاه ATM دبی منتشر شد، نشان می‌دهد که جاذبه‌ها، تورها و فعالیت‌ها مهم‌ترین اولویت‌ مسافران در سفر هستند. این تحقیقات که بر اساس نظرسنجی از مسافران صورت گرفته، تصریح کرده که «تجربه تنها، کاری نیست که می‌توان انجام داد»؛ بلکه دلیلی برای سفر‌ رفتن و فرصتی مهم برای صنعت سفر و گردشگری است. 

در همین راستا، استفاده از فناوری و برقراری ارتباط، دو مقوله مهم صنعتِ در مقصد به شمار می‌‌آید. مدیرعامل Arival در این باره توضیح داده: «مصرف‌کنندگان امروز در اکثر مواقع تجربیات سفر خود را به‌ صورت آنلاین رزرو می‌کنند؛ روندی که از زمان همه‌گیری کرونا به‌طور قابل‌توجهی سرعت گرفته است. بنابراین، این صنعت برای پیشرفت باید به دنبال استفاده از فناوری و همکاری با ارائه‌دهندگان سیستم‌های رزرو باشد تا بتواند محصولات خود را به‌صورت آنلاین در اختیار مسافران قرار دهد.»

گفتنی است انجمن ARIVALDubai@ATM اولین بار به‌صورت مجازی در نمایشگاه ATM سال ۲۰۲۱ برگزار شد. این انجمن علاوه بر بررسی روند‌های فعلی و آینده سفر، به رشد کسب‌وکار‌ها از طریق بازاریابی، فناوری، توزیع، رهبری و ارتباطات در سطح اجرایی نیز تمرکز دارد. 

«رسانه قطبنما»، به‌عنوان نخستین رسانه راهبردی و مجری تخصصی بازاریابی گردشگری و هتلداری ایران، در رویداد بزرگ نمایشگاه گردشگری دبی (ATM) ۲۰۲۲ حضور داشت تا آخرین اخبار کنفرانس‌ها و سمینارها و رویدادهای جانبی این نمایشگاه را پوشش دهد.

شما می‌توانید اخبار رویداد نمایشگاه گردشگری دبی را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.