در افتتاحیه نمایشگاه ATM دبی ۲۰۲۲ چه گذشت؟

خوش بینی متخصصان به آینده گردشگری خاورمیانه

خوش بینی متخصصان به آینده گردشگری خاورمیانه

رسانه قطبنما: مراسم افتتاحیه بیست‌و‌نهمین دوره نمایشگاه گردشگری دبی ATM، بزرگ‌ترین نمایشگاه سفر و گردشگری خاورمیانه، صبح روز ٩ می ٢٠٢٢ (١٩ اردیبهشت ١۴٠١)، با تمرکز بر آینده سفر و گردشگری، به‌صورت زنده در دبی برگزار شد.

با ادامه روند بهبود بخش سفر و گردشگری خاورمیانه پس از همه‌گیری کرونا، رهبران صنعت گردشگری با حضور در نمایشگاه ATM دبی، آخرین روندها و جنبش‌های جهانی که سبب بهبود این صنعت می‌شود را بررسی خواهند کرد. انعطاف‌پذیری، پاسخگویی، پایداری و نوآوری عواملی هستند که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری دبی، برای موفقیت بلندمدت صنعت گردشگری شناخته شد‌ه‌اند.

مراسم افتتاحیه با حضور «عصام کاظم»، مدیر اجرایی شرکت گردشگری و بازاریابی دبی، «اسکات لیورمور»، اقتصاددان ارشد دانشگاه آکسفورد، «جوشم-جان اسلیفر»، رییس بخش خاورمیانه، آفریقا و ترکیه گروه هتل‌های هیلتون، «بلال کبانی»، رئیس صنعت سفر و گردشگری در گوگل و «اندرو براون»، مدیر منطقه‌ای اروپا، خاورمیانه و اقیانوسیه در شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) برگزار شد. مدیریت این جلسه را «النی گیوکوس»، مجری و خبرنگار CNN، بر عهده داشت. 

افتتاحیه نمایشگاه گردشگری دبی

عصام کاظم، مدیر اجرایی شرکت گردشگری و بازاریابی دبی، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ATM دبی درباره اهمیت گردشگری مسئولانه از نظر زیست‌محیطی گفت: «چند سال پیش، برنامه ارائه پاداش به هتل‌های دبی را به‌منظور قدردانی از تلاش‌هایی که در پیشبرد پایداری در صنعت گردشگری امارات انجام می‌دهند، اجرا کردیم. ما اکنون این برنامه را با حمایت مستمر سهامداران و شرکای ارزشمند خود گسترش داده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که همه افرادی که در فضای سفر و گردشگری فعالیت می‌کنند، حفظ پایداری را در اولویت قرار می‌دهند. علاوه بر آن، همان طور که از راه‌اندازی طرح پایداری دبی Can مشهود است، ما بر اهمیت پایداری برای ساکنان امارات و بازدیدکنندگان نیز تاکید می‌کنیم.»

وی افزود: «با توجه به آنکه دوران پساکرونا برای ایجاد یک چشم‌انداز بسیار رقابتی برنامه‌ریزی شده، استراتژی‌های ما برای بازیابی موفق گردشگری همواره در حال اجرا و تکامل است. همانطور که ما به پذیرش خلاقیت و نوآوری ادامه می‌دهیم، بر ایجاد مسیرهای جایگزین برای رشد بیشتر، متمرکز خواهیم بود؛ چراکه در تلاشیم، دبی را به محبوب‌ترین مقصد و بهترین مکان برای زندگی و کار در سراسر جهان تبدیل کنیم.»

اعضای پنل، مواردی مانند نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی را دلیلی بر موفقیت امارات در انجام تعهدات مربوط به سفر و گردشگری دانستند و خاطرنشان کردند که مقاصد سراسر خاورمیانه در تلاشند تا این موفقیت را منعکس کنند. علاوه بر آن، اعضای پنل تاکید کردند که سفرهای داخلی با سرعت بیشتری نسبت به سفرهای بین‌المللی در خاورمیانه بهبود یافته است.

به‌گفته اسکات لیورمور، اقتصاددان ارشد دانشگاه آکسفورد، سفرهای منطقه‌ای ۵۵ درصد از تقاضا را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص می‌دادند و این میزان در دوران پساکرونا به بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است. علاوه بر آن، سخنرانان نقش رویدادهای بزرگ مانند اکسپو ۲۰۲۰ دبی و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را، تضمینی برای بهبود گردشگری در خاورمیانه با سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق عنوان کردند.

از سوی دیگر، دانیل کورتیس، مدیر بخش خاورمیانه در ATM دبی، نیز تصریح کرد: «متخصصان این صنعت همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا نیازهای مشتریان را در پی همه‌گیری جهانی برآورده کنند. ما مشتاقانه منتظریم تا در چهار روز آینده نمایشگاه ATM ، اطلاعات بیشتری از کارشناسان سفر و گردشگری از سراسر جهان به دست آوریم.»

نگاهی به برنامه‌های ATM دبی

روز اول نمایشگاه، شامل ۱۵ جلسه در سراسر استیج جهانی ATM و استیج فناوری سفر ATM بود. پیش از این، در مقاله «جزئیات نمایشگاه گردشگری دبی ATM» درباره برنامه‌های جانبی این رویداد بین‌المللی نوشته‌ایم.

علاوه بر جلسه افتتاحیه، از اتفاقات مهم روز اول، می‌توان به آغاز انجمن ARIVALDubai@ATM و میزگرد وزیران اجلاس سران ITIC-ATM خاورمیانه اشاره کرد. همچنین اولین جلسه از ۲ جلسه بر بازار کلیدی عربستان سعودی متمرکز بود.

امروز، روز دوم این رویداد، با سخنانی از برخی از رهبران صنعت درباره تکامل بخش هوانوردی آغاز شد. پل کلی، مشاور بازاریابی و مصرف‌کننده شرکت  D/A نیز چگونگی ارتباط موثرتر برندها با متقاضیان سفرهای عربی را بررسی خواهد کرد. علاوه بر آن، افتتاحیه رویداد رقابت استارت آپی «ATM Draper-Aladdin» نیز در روز دوم برگزار خواهد شد.

بیست‌و‌نهمین دوره نمایشگاه ATM دبی، با همکاری مرکز تجارت جهانی دبی (DWTC) و دپارتمان اقتصاد و گردشگری امارات (DET) برگزار شده است. این نمایشگاه ۴ روزه با ۱۵۰۰ غرفه‌دار و نمایندگانی از ۱۱۲ مقصد جهانی آغاز به کار کرده است و پیش‌بینی می‌شود ۲۰ هزار بازدیدکننده در طول این دوره، از این نمایشگاه بازدید کنند. 

 اخبار رویداد نمایشگاه گردشگری دبی را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.