معرفی کمپین‌های بازاریابی گردشگری (۱۶)

پیشنهاد اکسپدیا: بجای کالا، تجربه بخرید! + ویدیو

کمپین بازاریابی اکسپدیا

رسانه قطبنما: کمپین بازاریابی اکسپدیا که در فوریه ۲۰۲۲ اجرا شد، به بینندگان خود یادآوری می‌کند که تجربه‌ها مهم‌ترین چیز در زندگی هستند؛ نه کالاها.

بخش ویدیویی این کمپین، در میانه بازی سوپربول (مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی قهرمانی لیگ فوتبال ملی آمریکا) پخش شد؛ دقیقاً بین انبوهی از تبلیغات که همه آن‌ها به دنبال فروش «کالاها» و «چیزهای» بیشتر بودند، اکسپدیا پیامی متضاد با همه این آگهی ها را به نمایش گذاشت.

ویدیو کمپین بازاریابی گردشگری اکسپدیا را در ادامه مشاهده می‌کنید:

سناریوی کمپین اکسپدیا

در ویدیوی کمپین بازاریابی اکسپدیا، ایوان مک گرگور که بازیگر و همچنین یک مسافر ماجراجو است، بینندگان را به چالش می‌کشد تا تجربه‌های معنادار زندگی را که از طریق سفر به دست می‌آیند، اولویت زندگی خود قرار دهند.

کمپین بازاریابی گردشگری اکسپدیا تنها به این ویدیو ختم نمی‌شود. اکسپدیا برای این‌که به مردم کمک کند تا متوجه شوند که ارزش تجربه‌ها بیشتر از کالاهاست، از دیگر تبلیغات روز بازی سوپربول به شکل متفاوتی استفاده کرد. ‏اکسپدیا تبلیغات میانه بازی سوپربول را به شانس‌هایی برای قرعه‌کشی خود تبدیل کرد.

قرعه کشی کمپین اکسپدیا

«تبلیغات را سفر کنید» یا Travel The Ads نام قرعه‌کشی این کمپین بازاریابی بود. قرعه کشی اکسپدیا در توییتر و همزمان با بازی سوپربول برگزار شد‌. زمانی‌که بینندگان مشغول تماشای بازی بودند، ایده‌های سفر توسط گروه اکسپدیا و به‌کمک سایر تبلیغات روز بازی، برای آن‌ها ترسیم می‌شد.

جوایز این قرعه‌کشی به ۲۰ نفر تعلق گرفت و مبلغ جایزه نیز در مجموع ۱۲۰ هزار دلار بود. جایزه نفر اول این قرعه‌کشی ۲۵ هزار دلار و برای ۱۹ برنده دیگر به اندازه ۵ هزار دلار بود‌. به‌جای این‌که این مبالغ مستقیماً به برندگان اعطا شود، آن‌ها جایزه‌های اکسپدیا (Expedia Rewards) را برنده شدند. این جایزه‌ها به کسانی تعلق می‌گرفت که از قبل، در سایت اکسپدیا عضو شده بودند.

اما نحوه شرکت در این قرعه‌کشی چگونه بود؟

۱. بینندگان، ابتدا باید صفحه توییتر اکسپدیا را فالو می‌کردند.

۲. سپس باید یکی از توییت‌های اکسپدیا را که درباره تبلیغات بازی سوپربول بود، quote می‌کردند.

۳. در مرحله آخر، باید از هشتگ TravelTheAds# در quote خود استفاده می‌کردند.

شعار جدید اکسپدیا

‏اکسپدیا با این کمپین و ویدیو از شعار جدید خود، «Made To Travel» به ‌معنی «ساخته‌شده برای سفر» رونمایی کرد. گروه اکسپدیا (Expedia Group) یکی از برندهای پیشتاز حوزه سفر است که تمام خدمات لازم برای مسافران را فراهم و به آن‌ها کمک می‌کند تا از طریق دریافت خدمات سفر از یک پلتفرم واحد، بهترین تجربه سفر را داشته باشند‌. بنابراین، اکسپدیا با شعار «ساخته‌شده برای سفر»، در واقع خودش را توصیف می‌کند و سعی دارد از این طریق استراتژی بازاریابی گردشگری خود را پیش ببرد.

انتقادات به کمپین اکسپدیا

اما رسانه تخصصی گردشگری Skift، کمپین بازاریابی اکسپدیا را به شکل دیگری می‌بیند‌. طبق نظر کارشناسان این رسانه، کمپین بازاریابی اکسپدیا اگرچه هم‌راستا با پیام‌های کلی این برند بوده، اما نتوانسته هیچ پیشرفتی برای این برند حاصل کند و قدمی روبه‌جلو برای آن باشد.

در ویدیوی این کمپین مشاهده می‌کنید که مک گرگور، از خودروهای شاسی‌بلند به‌عنوان یک مد زودگذر یاد می‌کند. برخی از کارشناسان رسانه Skift، دلیل ناکامی این کمپین را مربوط به معرفی این خودروها به‌عنوان یک کالای جدید، همه‌گیر و زودگذر می‌دانند؛ زیرا این خودروها سال‌هاست که از محبوبیت زیادی برخوردارند و خرید آن‌ها هرگز یک مد زودگذر نبوده است!

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

چطور کمپین گردشگری راه اندازی کنیم + ۸ گام عملی