ویزای قطر و شرایط آن برای ایرانیان

ویزای قطر برای ایرانیان

رسانه قطبنما: مسافران ایرانی برای سفر به قطر نیاز به اخذ ویزای قطر دارند و نمی‌توانند بدون دریافت ویزای قطر به این کشور سفر کنند. در حال حاضر اتباع ایرانی می‌توانند با دریافت ویزای فرودگاهی قطر (ویزای بدو ورود) وارد این کشور شوند. علاوه بر ویزای فرودگاهی، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که مسافران ایرانی می‌توانند برای سفر به قطر اقدام به دریافت آن کنند.

شرایط اخذ ویزای قطر

قطر به‌تازگی اعلام کرده است که دیگر برای صدور ویزای فرودگاهی قطر، وجه نقد نمی‌پذیرد و مسافران باید با دبیت کارت (Debit Card) و یا کارت اعتباری (Credit Card) اقدام به پرداخت هزینه ویزا کنند. با این حال براساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت وزارت کشور قطر، مسافران ایرانی از این قانون معاف‌اند و برای دریافت ویزای فرودگاهی قطر باید قوانین ذیل را رعایت کنند:

۱. رزرو هتل برای تمام مدت اقامت، مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت، از سایت «Discover Qatar»  

۲. ثبت‌نام در پلتفرم «Ehteraz» و اخذ تاییدیه حداقل ۳ روز قبل از سفر

۳. ویزای فرودگاهی قطر ۳۰ روز اعتبار دارد و می‌تواند برای ۳۰ روز دیگر تمدید شود.

قانون رزرو هتل برای تمام مدت اقامت از سایت «Discover Qatar»، از ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ برای اتباع سه کشور ایران، هند و پاکستان اجرایی شده است. برخی آژانس‌های فعال در زمینه برگزاری تور قطر اعلام کرده‌اند مسافران باید ۴ روز قبل از سفر اقدام به رزرو هتل از سایت «Discover Qatar» کنند اما در منابع رسمی به این موضوع اشاره‌ای نشده است. دلیل این امر آن است که مسافران برای ورود به قطر باید حداقل ۳ روز قبل از سفر با ثبت‌نام در سامانه «Ehteraz» کد تایید دریافت کنند. حال یکی از مدارک لازم برای ثبت‌نام در سامانه Ehteraz، وارد کردن کد تاییدیه رزرو هتل است. بنابراین مسافران باید ابتدا ۴ روز قبل از سفر اقدام به رزرو هتل کرده و پس از دریافت تاییدیه رزرو از سایت Discover Qatar، برای ثبت‌نام در سامانه Ehteraz اقدام کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای قطر

مدارک لازم برای اخذ ویزای قطر

متقاضیان دریافت ویزای فرودگاهی قطر، باید مدارک ذیل را ارائه کنند:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • رزرو هتل
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۹ ماه و حداقل ۱۴ روز پس از دریافت آخرین دوز
 • نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت (این شرط متناسب با شرایط کرونا ممکن است تغییر کند.)
 • تکمیل فرم تعهد در سامانه Ehteraz

ویزای فرودگاهی قطر برای ایرانیان 

ویزای فرودگاهی قطر برای ایرانی ها 

قطر به‌تازگی شرایط اخذ ویزای فرودگاهی برای اتباع ایرانی را اصلاح کرده است. بر اساس قوانین جدید از ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ (۲۵ فروردین ۱۴۰۱) مسافران ایرانی در صورت سفر به قطر با ویزای فرودگاهی، باید قبل از سفر با مراجعه به وب‌سایت «Discover Qatar» اقدام به رزرو هتل کنند.

پس از تایید رزرو هتل، یک ووچر برای مسافر صادر می‌شود که باید آن را در هنگام درخواست ویزای فرودگاهی ارائه دهد. بر این اساس متقاضیان دریافت ویزای فرودگاهی نمی‌توانند کمتر از ۲ روز و بیشتر از ۶۰ روز در قطر اقامت کنند و مدت اعتبار ویزای فرودگاهی مطابق با مدت اقامت رزرو شده در وب‌سایت Discover Qatar خواهد بود.

بنابراین، امکان سفر ۲۴ ساعته با ویزای فرودگاهی قطر برای مسافران ایرانی وجود ندارد. 

بر اساس اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت Discover Qatar، مسافر مجاز به اصلاح تاریخ رزرو خود نیستند اما با رعایت قوانین زیر می‌توانند رزرو خود را لغو کند:

 • در صورت لغو رزرو بیشتر از ۴۸ ساعت قبل از تاریخ ورود، فرد مشمول هزینه کنسلی ۱۰۰ ریال قطر خواهد بود.
 • در صورت لغو رزرو حداکثر ۴۸ ساعت قبل از ورود، هیچ هزینه‌ای مسترد نخواهد شد.
 • در صورت لغو یا تغییر پرواز توسط شرکت هواپیمایی و یا ارائه دلایل قابل قبول همچون مثبت‌شدن نتیجه تست PCR یا ریجکت شدن ویزا توسط مقامات پس از ورود به قطر، مسافر از این قوانین کنسلی معاف است.

این قانون تنها برای متقاضیان ویزای فرودگاهی قطر اعمال خواهد شد. در این وب‌سایت تاکید شده است حتی در صورت سفر به قطر با ویزای فرودگاهی برای دیدار با خانواده نیز فرد باید اقدام به رزرو هتل برای تمام مدت اقامت خود کند اما در صورت دریافت سایر ویزاها همچون ویزای خانوادگی، مسافر از رعایت این قانون معاف است. تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر، اتباع کشورهای پاکستان، هند و ایران در شبکه‌های اجتماعی به این قانون اعتراض کرده و آن را نژادپرستانه خوانند. 

قیمت ویزای قطر

هزینه ویزای فرودگاهی قطر ۱۰۰ ریال قطری است. در زمان نگارش این مقاله در ۱۷ فروردین ۱۴۰۱، هر ریال قطر معادل ۷۶۷۰ تومان است.

ویزای جام جهانی قطر ۲۰۲۲

ویزای جام جهانی قطر ۲۰۲۲

علاقه‌مندان به تماشای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ برای سفر به قطر باید اقدام به دریافت ویزای توریستی قطر کنند. بنابر اعلام مقامات قطری در دوران بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲، تمامی هواداران برای ورود به قطر باید پس از خرید بلیط بازی‌های جام جهانی، اقدام به دریافت هایا کارت (Hayya Card) کنند و هایا کارت معادل ویزای توریستی قطر است. 

به منظور اطمینان از تامین مکان اقامت بازدیدکنندگان تنها افرادی که اقدام به خرید بلیت بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کرده و شناسه رسمی هواداران فیفا را دریافت کرده باشند، می‌توانند در دوران برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ویزا دریافت کرده و به این کشور سفر کنند. 

قوانین سفر به قطر در شرایط کرونا 

شرایط سفر به قطر در کرونا 

۱. ارائه نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت

 ۲. مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه‌شده یا بهبود یافته‌اند، از قرنطینه معاف‌اند. جزییات شرط واکسیناسیون یا بهبودی به شرح ذیل است:

 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۹ ماه و حداقل ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا (کوویشیلد، Vaxzevria)
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار ۱۲ ماه پس از دریافت دوز تقویتی واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۹ ماه و حداقل ۲ هفته پس از دریافت دوز اول یا ۷ روز پس از دریافت دوز تقویتی واکسن جانسون اند جانسون
 • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۶ ماه و حداقل ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم یا دوز تقویتی واکسن‌های مشروط کووید-۱۹. سینوفارم، سینوواک، اسپوتنیک و کوواکسین در این دسته قرار دارند. این دسته از افراد باید نتیجه تست آنتی‌بادی کرونا با حداکثر اعتبار ۳۰ روزه را در بدو ورود ارائه دهند. در غیر این‌صورت به‌مدت ۵ روز قرنطینه خواهند شد.
 • افراد بهبودیافته که حداکثر ۱۲ ماه از زمان ابتلای آن‌ها به کرونا می‌گذرد. این دسته از مسافران باید یک نتیجه آزمایش رسمی و قابل تایید آزمایشگاهی را به عنوان مدرک ابتلا خود ارائه دهند.

۳. ارائه اصل گواهی واکسن به زبان عربی یا انگلیسی 

۴. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، مشمول ۵ روز قرنطینه در هتل یا خانه خواهند بود. مسافرانی که ملزم به تکمیل قرنطینه در یک هتل هستند، باید بسته قرنطینه «Welcome-Home» را رزرو کنند.

 ۵. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، باید در روز پنجم قرنطینه تست آنتی‌ژن سریع انجام دهند. هزینه این آزمایش ۵۰ ریال قطر است.

 ۶. همه مسافران باید حداقل ۳ روز قبل از سفر به قطر با مراجعه به وب‌سایت «ehteraz.gov.qa» ثبت‌نام و کلیه مدارک درخواستی مانند گواهی واکسن خود را بارگذاری کنند.

انواع ویزای قطر

انواع ویزای قطر

۱. ویزای کاری قطر

ویزای کاری قطر باید توسط کارفرما درخواست شود. این ویزا بین یک تا ۳ ماه اعتبار دارد. برای درخواست ویزای کار، متقاضی باید یک قرارداد کاری معتبر داشته باشد که به تایید وزارت کار رسیده باشد. فرد باید در طول این مدت، نزد کارفرما بماند و پس از اتمام کار قراردادی، باید این کشور را ترک کند.

۲. ویزای دیدار خانواده

ویزای دیدار خانواده قطر نوعی ویزای کوتاه مدت است که به ساکنان این کشور این امکان را می‌دهد تا پدر، مادر، همسر، فرزندان یا بستگان درجه اول و دوم خود را برای یک دیدار کوتاه به قطر بیاورند. ویزا برای یک ماه صادر می‌شود و در برخی موارد تا ۶ ماه قابل تمدید است.

۳. ویزای تحصیلی قطر

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی قطر تنها در صورت دریافت دعوت‌نامه از دانشگاه یا موسسات قطری می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. 

۴. ویزای تجاری بدو ورود قطر

مسافران ایرانی می‌توانند برای سفر به قطر ویزای تجاری فرودگاهی دریافت کنند این ویزا ۳۰ روز اعتبار داشته و  حداکثر تا ۶ ماه قابل تمدید است. هزینه ویزای تجاری فرودگاهی قطر برای مسافران ایرانی ۲۰۰ ریال قطری است. مسافران ایرانی برای دریافت ویزای تجاری فرودگاهی قطر باید مدارک ذیل را ارائه دهند:

 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 •  رزرو هتل برای تمام مدت اقامت، مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت، از سایت «Discover Qatar» حداقل ۴ روز قبل از سفر
 • بلیط برگشت 
 •  ثبت نام در پلتفرم «Ehteraz» و اخذ تاییدیه حداقل ۳ روز قبل از سفر
 • ارائه دعوت‌نامه از هر شرکتی در قطر

۵. ویزای گردشگری قطر آنلاین (Visit Visa)

این ویزا برای گردشگران صادر می‌شود. متقاضیان می‌توانند به‌صورت آنلاین اقدام به دریافت این ویزا کنند. ویزای ویزیت قطر ظرف ۲۴ ساعت پس از ورود اطلاعات صادر می‌شود. این ویزا ۳۰ روز اعتبار دارد. هزینه ویزای گردشگری قطر به‌صورت آنلاین، ۱۰۰ ریال قطری است و باید با کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت شود. 

۶. ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت قطر برای مسافرانی صادر می‌شود که قصد دارند برای رسیدن به مقصد اصلی خود در قطر توقف کنند. مسافران عبوری نیازی به ویزا ندارند و در صورتی که زمان ترانزیت آن‌ها بیش از ۶ ساعت باشد با تعهد شرکت هواپیمایی اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

آدرس و تلفن سفارت قطر در تهران

آدرس و تلفن سفارت قطر در تهران

سفارت قطر در ایران در تهران، خیابان آفریقا، خیابان گل آذین واقع شده است.

شماره تماس سفارت قطر در تهران

۲۲۰۵۱۲۵۶- ۰۲۱

۲۲۰۵۱۲۵۵- ۰۲۱

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

تور جام جهانی قطر: صفر تا ۱۰۰ یک سفر فوتبالی