شرایط سفر به اروپا در دوران کرونا

شرایط سفر به اروپا در دوران کرونا

رسانه قطبنما: با افزایش آمار واکسیناسیون و کاهش تعداد مبتلایان به کرونا، کشورهای اروپایی نیز بسیاری از محدودیت‌های سفر خود را کاهش داده‌اند و شرایط سفر به اروپا در دوره کرونا و پساکرونا روزبه‌روز درحال تسهیل شدن است.

در این مطلب، جدیدترین شرایط سفر به کشورهای اروپایی در دوران کرونا را مرور می‌کنیم. این مطلب متناسب با تغییر قوانین کشورها، به روز می‌شود:

شرایط سفر به قبرس در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۲۲

براساس اطلاعیه منتشر شده در وب‌سایت «Cyprus Flight Pass»، از ۱۸ آوریل ۲۰۲۲ (۲۹ فروردین ۱۴۰۱)، مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه شده‌ یا از کرونا بهبود یافته‌ و قصد سفر به قبرس را دارند، دیگر نیازی به کسب مجوز پرواز ورودی و تست PCR یا آزمایش‌های سریع در بدو ورود به این کشور ندارند.

فایزر، مدرنا، جانسون، آسترازنکا، کوویشیلد، اسپوتنیک لایت، اسپوتنیک وی، سینوفارم، کوواکس، نواواکس و سینوواک واکسن‌های مورد تایید قبرس است. فرد در صورتی واکسینه در نظر گرفته می‌شود که حداقل ۱۴ روز از دریافت آخرین دوز واکسن (به استثنای واکسن جانسون) گذشته باشد. همچنین همه مسافران بالای ۱۸ سال در صورتی که ۹ ماه از تزریق دوز دوم واکسن در واکسن‌های دو دوزی (یک دوز در واکسن‌های تک دوزی) گذشته باشد باید دوز تقویتی دریافت کرده‌ باشند، در غیر این‌صورت گواهی واکسن آن‌ها بی‌اعتبار است.

 افرادی که واکسینه نشده‌ یا دوزهای تقویتی خود را دریافت نکرده‌اند، همچنان باید برای ورود به قبرس آزمایش PCR (با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت) یا آزمایش‌های سریع (با اعتبار حداکثر ۲۴ ساعت) انجام دهند. افراد زیر ۱۲ سال از ارائه نتیجه منفی تست کرونا معاف‌اند. 

شرایط سفر به جمهوری چک در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۲

براساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت «وزارت کشور جمهوری چک»، از ۹ آوریل ۲۰۲۲ (۲۰ فروردین) تمام مسافران، صرف نظر از کشور مبدا، می‌توانند بدون محدودیت وارد این کشور شوند.

براساس اطلاعیه وزارت بهداشت جمهوری چک، مسافران پس از ورود به این کشور، دیگر نیازی به ارائه مدارک مربوط به کووید-۱۹ ندارند. بنابراین، همه مسافران، حتی کسانی که واکسینه نشده یا به‌تازگی از این ویروس بهبود نیافته‌اند، نیز می‌توانند بدون رعایت قوانین اضافی وارد چک شوند.

همچنین جمهوری چک پیش از این، برخی از محدودیت‌های داخلی مربوط به همه‌گیری کرونا را نیز کاهش داده بود؛ از این رو مسافران و شهروندان این کشور دیگر نیازی به استفاده از ماسک ندارند. علاوه بر آن، الزام داشتن کارت معتبر واکسن کووید-۱۹ برای حضور در مکان‌ها و رویدادهای عمومی مختلف نیز لغو شده است.

شرایط سفر به آلمان در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۲

بر اساس اطلاعیه وزارت امورخارجه آلمان، ایران از ۵ مارچ ۲۰۲۲ (۱۴ اسفند ۱۴۰۰) از لیست کشور‌های پر‌خطر این کشور خارج شده است. بر این اساس همه مسافران ایرانی بالای ۱۲ سال، باید در هنگام ورود به آلمان نتیجه منفی آزمایش کرونا (PCR یا آنتی‌ژن با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت) یا مدرکی مبنی بر واکسیناسیون یا بهبودی ارائه دهند.

این مدارک باید به زبان آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی یا اسپانیایی و به‌صورت دیجیتالی یا کاغذی باشد و ارائه تصویر گواهی به‌صورت عکس پذیرفته نمی‌شود. جانسون، فایزر، مدرنا و آسترازنکا واکسن‌های مورد‌تایید آلمان است. مسافرانی که از آخرین دوز واکسن آن‌ها بیش از ۹ ماه می‌گذرد، باید حتما دوز تقویتی دریافت کرده باشند. 

همچنین طبق اعلام شرکت هواپیمایی هما در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲ (۲۶ اسفند ۱۴۰۰)، مسافران دارای گواهی واکسیناسیون که از آخرین نوبت واکسن آن‌ها ۱۴ روز گذشته باشد، از انجام تست PCR و قرنطینه معاف هستند. بنابر گفته این هواپیمایی، مدارک مورد‌نیاز برای سفر به آلمان عبارتند از: 

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلیس، آمریکا و کانادا
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس
 • ویزای معتبر تایپ D آلمان و حوزه شنگن
 • ویزای معتبر تایپ C آلمان مشروط بر ارائه گواهی واکسیناسیون که از آخرین دوز واکسن آن‌ها ۱۴ روز گذشته باشد.
 • ویزای تایپ C حوزه شنگن مشروط بر ارائه گواهی واکسیناسیون، حداقل یک بار سفر به کشور صادر‌کننده ویزا و بلیت ترانزیتی معتبر برای سفر به آن کشور

در همین حال، بنابر اعلام سفارت آلمان در ایران در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ فروردین ۱۴۰۱)، از ۴ آوریل (۱۵ فروردین) مجددا امکان تعیین وقت برای ویزای شینگن فراهم شده است. متقاضیان می‌توانند به‌صورت آنلاین از طریق شرکت کارگزاری ویزا متریک، برای تعیین وقت ویزا شینگن اقدام کنند. 

شرایط سفر به سوئد در دوران کرونا

به‌روزشده تا تاریخ اول آوریل ۲۰۲۲

به‌گزارش وب‌سایت دولت سوئد، از اول آپریل ۲۰۲۲ (۱۲ فروردین ۱۴۰۱)، سوئد ممنوعیت ورود مسافر از کشورهای غیراروپایی همچون ایران را لغو کرده است. بر این اساس مسافرانی که قصد سفر به سوئد دارند، دیگری نیازی به ارائه گواهی واکسیناسیون و آزمایش کرونا یا انجام آزمایش هنگام ورود به سوئد ندارند. 

شرایط سفر به فرانسه در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۲

براساس آخرین اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۲ (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱)، مسافرانی که دو نوبت واکسن سینوفارم دریافت کرده‌اند و واکسن تکمیلی آن‌ها «آسترازنکا» است، از این پس می‌توانند به کشور فرانسه سفر کنند. 

پیش از این، «وزارت کشور فرانسه» در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲ (۲۶ اسفند ۱۴۰۰) اعلام کرده بود، ایران در فهرست کشورهای نارنجی فرانسه قرار دارد. بر این اساس، مسافران ایرانی تنها در صورتی که به صورت کامل واکسینه باشند می‌توانند به این کشور سفر کنند. 

افراد با شرایط زیر از نظر فرانسه واکسیناسینه کامل در نظر گرفته می‌شوند و نیازی به انجام تست PCR قبل از سفر به این کشور ندارند:

 •  ۲۸ روز پس از دریافت یک دوز واکسن جانسون
 • ۷ روز پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های مدرنا، فایزر، آسترازنکا، کوویشیلد و نواواکس
 • افرادی که با واکسن‌های مورد تایید WHO که مورد تایید آژانس دارویی اروپا نیست، همچون سینوفارم، واکسینه شده‌اند، ۷ روز پس از دریافت دوز تقویتی با یکی از واکسن‌های mRNA (مدرنا و فایزر) یا آسترازنکا واکسینه کامل در نظر گرفته می‌شوند.
 • در صورتی که ۹ ماه از دریافت آخرین دوز واکسن (دوز دوم در واکسن‌های ۲ دوزی و یک دوز در واکسن‌های تک دوزی) گذشته باشد، مسافر باید دوز تقویتی دریافت کند؛ در غیر این‌صورت، گواهی واکسن غیرمعتبر خواهد بود.

مسافران در صورت داشتن یکی از مدارک زیر می‌توانند از ایران به فرانسه سفر کنند: 

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلیس
 2. اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلیس
 3. ویزای تایپ D فرانسه و حوزه شنگن معتبر
 4. ویزای معتبر تایپ C فرانسه، پاسپورت کانادا و آمریکا مشروط بر ارائه گواهی واکسیناسیون که از آخرین دوز واکسن جانسون ۲۸ روز یا دومین دوز واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا ۷ روز گذشته باشد.
 5. ویزای تایپ C فرانسه با عبارت درج شده «FAM DE FRANCIAS» بدون نیاز به ارائه گواهی واکسیناسیون
 6. ویزای تایپ C حوزه شنگن مشروط بر ارائه گواهی واکسیناسیون و حداقل یک بار سفر به کشور صادر‌کننده ویزا. همچنین باید از آخرین دوز واکسن جانسون ۲۸ روز یا دومین دوز واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا ۷ روز گذشته باشد.

مسافران واکسینه‌نشده از لیست کشور‌های نارنجی مانند ایران، تنها در صورت ارائه دلیلی قانع‌کننده می‌توانند به این کشور سفر کنند. همه مسافران بالای ۱۲ سال و واکسینه نشده در پرواز‌های ورودی به فرانسه باید در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز، در یکی از مراکز تایید شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش تست PCR دهند و نتیجه آن‌ را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. مسافران قبل از سفر باید در این لینک ثبت‌نام کنند و پس از تکمیل فرم تعهد‌نامه آن‌ را به‌همراه داشته باشند.  

ممکن است در بدو ورود به‌صورت تصادفی از مسافران تست گرفته شود. مسافرانی که تست آن‌ها مثبت باشد، باید قرنطینه شوند. 

شرایط سفر به ایتالیا در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۲۲

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت «وزارت بهداشت ایتالیا» مسافران ایرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید قوانین ذیل را رعایت کنند:

۱. ارائه یکی از گواهی‌های زیر به زبان‌ ایتالیایی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی یا آلمانی:

 • گواهی واکسیناسیون: در صورتی که بیش از ۲۷۰ روز از دریافت دوز آخر واکسن (دوز دوم در واکسن‌های ۲ دوزی و یک دوز در واکسن‌های تک دوزی) گذشته باشد، مسافر باید دوز تقویتی دریافت کرده باشد. همچنین باید حداقل ۱۴ روز از دریافت آخرین دوز واکسن گذشته باشد. فایزر، مدرنا، آسترازنکا، نواواکس، جانسون و کوویشیلد (تولیدشده تحت لیسانس AstraZeneca) واکسن‌های مورد تایید ایتالیا است.
 •  ارائه نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت یا تست آنتی‌ژن با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت
 • ارائه گواهی بهبودی با اعتبار حداکثر ۱۸۰ روز

۲.مسافرانی که هیچ‌یک از مدارک فوق را ارائه ندهد در بدو ورود به ایتالیا به‌مدت ۵ روز تحت قرنطینه قرار خواهند گرفت.

گفتنی است ایتالیا در حال حاضر تنها مسافرانی را می‌پذیرد که مدارک ذیل را داشته باشند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ و سوئیس
 2. اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ و سوئیس
 3. ویزای معتبر تایپ D ایتالیا و حوزه شنگن (برای اقامت بیشتر از ۹۰ روز)
 4. ویزای معتبر تایپ C ایتالیا (برای اقامت تا ۹۰ روز)

شرایط سفر به گرجستان در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۲

بنابر اطلاعات درج شده در وب‌سایت وزارت امور خارجه گرجستان، از اول مارس ۲۰۲۲ (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) مسافران ایرانی با رعایت شرایط ذیل می‌توانند به گرجستان سفر کنند:

 • برای مسافران واکسینه: ارائه گواهی واکسیناسیون با کد QR مبنی بر دریافت دوزهای کامل واکسن (یک دوز در واکسن‌های تک دوزی و ۲ دوز در واکسن‌های ۲ دوزی).
 • برای مسافران واکسینه نشده: ارائه گواهی نتیجه منفی تست PCR به زبان‌های انگلیسی، روسی یا گرجی با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر به گرجستان.
 • کودکان زیر ۱۰ سال از ارائه‌ نتیجه منفی تست PCR معاف‌اند.

به گزارش خبرگزاری «Agenda»، گرجستان واکسن‌های مدرنا، فایزر، جانسون، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک و نواوکس را می‌پذیرد.

شرایط سفر به یونان در دوران کرونا 

به‌روز شده تا تاریخ ۱۴ آویل ۲۰۲۲

به گزارش وب‌سایت «schengenvisainfo»  یونان از ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ (۲ می ۲۰۲۲ ) تمام محدودیت‌های کرونایی ورود مسافر به این کشور را لغو کرده و از این تاریخ کلیه مسافران از ارائه گواهی واکسیناسیون، بهبودی یا آزمایش در بدو ورود به یونان معاف‌اند. یونان همچنین از این تاریخ تمامی محدودیت‌های داخلی کرونا اعم از ارائه گواهی برای دسترسی به رستوران‌ها، مراکز خرید و ... را لغو کرده است. مقامات یونانی تاکید کرده‌اند ممکن است محدودیت‌ها از ماه سپتامبر (شهریور) بار دیگر اعمال شوند. 

شرایط سفر به بریتانیا در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۸ مارچ ۲۰۲۲

براساس آخرین شرایط سفر منتشر شده در وب‌سایت دولتی «gov.uk»، بریتانیا در حال حاضر تمام محدودیت‌های کرونایی سفر را لغو کرده است و مسافران اعم از واکسینه و غیر واکسینه، دیگر برای سفر به این کشور، نیازی به ارائه نتیجه منفی تست کرونا، گواهی واکسن و پر کردن فرم ردیابی مسافر ندارند.

شرایط سفر به آذربایجان در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۶ آوریل ۲۰۲۲

به نقل از نشریه «Azer News»، بر اساس مصوبه هیئت وزیران آذربایجان، از ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ (۱۵ آوریل ۲۰۲۲) مسافران واکسینه‌ای که به آذربایجان سفر می‌کنند، از ارائه نتیجه منفی تست PCR معاف‌اند.

همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت هواپیمایی آذربایجان، در حال حاضر تنها مسافران واکسینه یا بهبودیافته می‌توانند به این کشور سفر کنند. بر این اساس تمامی مسافران بالای ۱۸ سال باید در بدو ورود به این کشور گواهی واکسیناسیون مبنی بر دریافت ۲ دوز کامل (به‌استثنای جانسون و اسپوتنیک لایت یک دوز) یا گواهی رسمی بهبودی از کرونا یا گواهی منع واکسیناسیون کرونا خود را ارائه دهند. این گواهی باید به زبان انگلیسی و حاوی کد QR باشد.

فایزر، مدرنا، جانسون،آسترازنکا، سینوواک، اسپوتنیک وی و سینوفارم واکسن‌های مورد تایید آذربایجان است.

شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۲

براساس آخرین شرایط سفر به ترکیه در وب‌سایت «فرودگاه استانبول»، تمامی مسافران بالای ۶ سال که قصد سفر به این کشور را دارند باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر «فرم ورود مسافر» را تکمیل کرده و HES کد خود را دریافت کنند.

مسافران ایرانی بالای ۱۲ سال می‌توانند با ارائه یکی از مدارک ذیل به ترکیه سفر کنند:

 • گواهی واکسیناسیون مبنی بر دریافت دو دوز واکسن (به استثنای واکسن‌های تک دوزی) در حداقل ۱۴ روز گذشته
 • گواهی پزشکی مبنی بر بهبودی از کرونا در ۶ ماه گذشته
 • ارائه نتیجه منفی تست PCR (با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت) یا تست آنتی‌ژن (با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت) 

فایزر،مدرنا، جانسون، آسترازنکا، سینوفارم، اسپوتنیک وی، نواواکس، سینوواک و کوواکسین واکسن‌های مورد تایید ترکیه است. این کشور تمام واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را می‌پذیرد.

شرایط سفر به اتریش در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۶ می ۲۰۲۲

براساس اطلاعات منتشر شده در پرتال رسمی سفر اتریش، از ۱۶ می ۲۰۲۲ (۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱) همه مسافران می‌توانند بدون نیاز به ارائه گواهی واکسیناسیون، تست PCR و یا بهبودی به این کشور سفر کنند. 

علاوه بر آن، مسافران دیگر نیازی به تکمیل فرم ترخیص قبل از سفر نیز نخواهند داشت. چنین الزامی قبلاً برای افرادی اعمال می‌شد که گواهی‌های فوق را به همراه نداشتند.

پیش از این نیز اتریش محدودیت‌های داخلی خود اعم از الزام استفاده از ماسک یا ارائه یکی از گواهی‌های فوق برای ورود به مکان‌ها و رویدادهای عمومی را لغو کرده بود.

  شرایط سفر به بلغارستان در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ 

  به‌گزارش «Schengen Visa Info»، با اعلام وزارت امورخارجه بلغارستان، این کشور از ۱ می ۲۰۲۲ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱)، تمام محدودیت‌های کرونایی را برای همه مسافران لغو کرده است. بر این اساس مسافران برای سفر به بلغارستان دیگر نیازی به ارائه گواهی واکسیناسیون، بهبودی و آزمایش کرونا نخواهند داشت. 

  شرایط سفر به سوئیس در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۲

  براساس آخرین شرایط سفر منتشر شده در وب‌سایت دبیرخانه دولتی مهاجرت در سوئیس (SEM)، سوئيس از ۲ می ۲۰۲۲ (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) تمام محدودیت‌های کرونایی را برای همه مسافران لغو کرده است. بر این اساس مسافران از همه کشورها از ۱۲ اردیبهشت می‌توانند بدون نیاز به داشتن گواهی واکسیناسیون یا بهبودی وارد این کشور شوند.

  شرایط سفر به نروژ در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۲

  بنابر اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت دولتی «Helsenorge.no»، نروژ تمام محدودیت‌های سفر به این کشور از جمله قرنطینه، ثبت‌نام دیجیتالی و ارائه نتیجه منفی آزمایش کووید-۱۹ برای تمامی مسافران را لغو کرده است. بر اساس قوانین جدید، مسافران دیگر نیازی به ثبت‌نام قبل از ورود و ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا نخواهند داشت. 

  شرایط سفر به دانمارک در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۲۹ مارچ ۲۰۲۲

  بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت «en.coronasmitte.dk»، دانمارک تمام محدودیت‌های کرونایی سفر به این کشور را لغو کرده است. بر این اساس، مسافران برای سفر به این کشور، دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا یا مدرک واکسیناسیون نخواهند داشت. 

  شرایط سفر به اسپانیا در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۲

  براساس آخرین شرایط سفر به اسپانیا در وب‌سایت وزارت بهداشت اسپانیا، همه مسافران بالای ۱۲ سال که به این کشور سفر می‌کنند، باید قبل از سفر فرم اظهارنامه سلامت را تکمیل کرده و کد QR خود را هنگام سوار شدن به هواپیما ارائه دهند.

  مسافرانی که از کشورهای غیراروپایی همچون ایران به اسپانیا سفر می‌کنند باید در بدو ورود گواهی واکسیناسیون یا بهبودی خود را به زبان اسپانیایی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ارائه دهند. فرد در صورتی واکسینه کامل تلقی می‌شود که حداقل ۱۴ روز و حداکثر ۲۷۰ روز از دریافت دوز دوم واکسن (به استثنای واکسن‌های تک دوزی) گذشته باشد. پس از ۲۷۰ روز مسافر باید دوز تقویتی دریافت کند. گواهی بهبودی نیز تنها ۱۸۰ روز اعتبار دارد.

   مسافران ۱۲ تا ۱۷ ساله که از کشورهای غیراروپایی به اسپانیا سفر می‌کنند، ملزم به ارائه گواهی واکسیناسیون نیستند و  می‌توانند با ارائه نتیجه منفی تست PCR که حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر انجام شده است، وارد اسپانیا شوند. مسافران زیر ۱۲ سال از ارائه گواهی واکسیناسیون و نتیجه تست کرونا معاف‌اند.

  فایزر،مدرنا، جانسون، آسترازنکا، سینوفارم، اسپوتنیک وی، نواواکس، سینوواک و کوواکسین واکسن‌های مورد تایید اسپانیا است. این کشور تمام واکسن‌های مورد تایید اتحادیه اروپا و سازمان جهانی بهداشت را می‌پذیرد. 

  شرایط سفر به پرتغال در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۶ می۲۰۲۲

  بر اساس آخرین به‌روزرسانی شرایط سفر به پرتغال در وب‌سایت «Visit Portugal»، مسافرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهند:

  • تست منفی PCR با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت
  • تست آنتی‌ژن سریع با اعتبار حداکثر ۲۴ ساعت
  • گواهی واکسیناسیون که نشان دهد مسافر در حداقل ۱۴ روز گذشته دوز آخر واکسن خود را دریافت کرده است. در صورتی که ۲۷۰ روز از دریافت دوز آخر واکسن گذشته باشد فرد باید دوز تقویتی دریافت کند. 
  • گواهی بهبودی که نشان دهد فرد در ۱۶۰ روز گذشته از کرونا بهبود یافته است.

  فایزر، آسترازنکا، مدرنا، جانسون، نواواکس، سینوفارم، سینوواک و کواکسین واکسن‌های مورد تایید پرتغال است. کودکان زیر ۱۲ سال از ارائه مدرک واکسیناسیون یا نتیجه آزمایش کرونا معاف‌اند. 

  شرایط سفر به هلند در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۷ آوریل ۲۰۲۲

  براساس آخرین شرایط سفر به هلند در وب‌سایت دولتی این کشور، مسافران ایرانی بالای ۱۲ سال تنها در صورتی که به‌طور کامل واکسینه شده یا از کرونا بهبود یافته باشند، می‌توانند به هلند سفر کنند. همچنین مسافران دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR ندارند اما باید قبل از سفر فرم اظهارنامه سلامت را تکمیل کنند. 

  فایزر، آسترازنکا، مدرنا، جانسون، نواواکس، سینوفارم، سینوواک، کوواکس و کوویشیلد واکسن‌های مورد تایید هلند است. مسافر تنها در صورتی واکسینه کامل تلقی می‌شود که حداقل ۱۴ روز (۲۸ روز در واکسن‌های تک دوزی مانند جانسون) و حداکثر ۲۷۰  از دریافت دوز آخر واکسن گذشته باشد. پس از این مدت فرد باید دوز تقویتی دریافت کند. پس از دریافت دوز تقویتی، گواهی واکسن به‌صورت نامحدود معتبر خواهد بود. کودکان زیر ۱۲ سال از ارائه مدرک واکسیناسیون یا نتیجه آزمایش کرونا معاف‌اند.

  شرایط سفر به روسیه در دوران کرونا

  به‌روز شده تا تاریخ ۲۵ مارچ ۲۰۲۲

  براساس آخرین شرایط سفر به روسیه در وب‌سایت «یاتا»، مسافران ایرانی در صورت ارائه گواهی نتیجه منفی تست PCR که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از سفر انجام شده باشد، می‌توانند به روسیه سفر کنند. همچنین تمامی مسافران باید قبل از سفر با مراجعه به این لینک، فرم درخواست را تکمیل کرده و آن را در بدو ورود به روسیه ارائه دهند. 

  آخرین شرایط سفر به کشورهای مختلف را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.