ویژه‌های قطب‌نما

6
گزارش «اسکیفت» از «بوی بهبود ز اوضاع جهانِ» گردشگری

وضعیت صنعت هوانوردی در 10 ماه نخست 2021

  • 30 آبان 1400 - 13:18 - ویرایش شده : 12 دی 1400 - 16:46
وضعیت صنعت هوانوردی در 10 ماه نخست 2021
گزارش «شاخص بازیابی ۲۰۲۱ اسکیفت» ضمن بررسی آخرین عملکرد صنعت هوانوردی، نشان می‌دهد کشورها و مناطق بیشتری در حال تجربه بهبود بازار سفر هستند و به‌طور کلی عملکرد جهانی سفر در سال ۲۰۲۱ به ۶۴ درصد از سطح سفرها در سال ۲۰۱۹ و پیش از همه‌گیری کرونا رسیده است.

قطب‌نما: شاخص بازیابی اسکیفت با بهره‌گیری از داده‌های شرکت‌های بزرگی همچون آمادئوس به بررسی وضعیت بهبود بازار سفر و گردشگری در ۲۲ کشور جهان از ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۱ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، در میان بخش‌های مختلف صنعت گردشگری، صنعت هوانوردی در طول دوران کرونا متحمل بیشترین خسارت شده و سهم کمتری از بهبود آهسته جریان سفرها داشته است. با این وجود، این صنعت نیز در چند ماه اخیر شاهد پیشرفت‌های قابل‌توجهی بوده است.

عقب‌ماندگی آسیا

اسکیفت داده‌های گردآوری‌شده را به ترتیب زیر تحلیل کرده است:

  • داده‌های رزرو پرواز که شرکت ForwardKeys در اختیار اسکیفت قرار داده است، نشان می‌دهد میزان رزرو از ابتدای سال ۲۰۲۱ به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته و در اروپا و آمریکای شمالی و امریکای لاتین، میزان رزرو به سطح قبل از همه‌گیری نزدیک شده است. با این همه، منطقه آسیا و به‌خصوص منطقه خاورمیانه با وجود بهبود رزرو همچنان فاصله بسیاری با سطح رزرو در سال ۲۰۱۹ دارند.
  • داده‌های ظرفیت صندلی شرکت OAG نیز با تایید داده‌های شرکت ForwardKeys نشان می‌دهد اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین به ۷۰ درصد ظرفیت صندلی‌های پرواز قبل از همه‌گیری بازگشته‌اند.
  • بر اساس داده‌های بازدید از لانژهای فرودگاهی شرکت Collinson، از ابتدای سال ۲۰۲۱ میزان حضور مسافران در لانژهای فرودگاهی به‌طور مداوم افزایش یافته است. این امر نشان‌دهنده بازگشت تقاضای سفرهای کاری و افزایش تقاضای سفرهای تفریحی است. در میان مناطق مختلف در اروپا و به‌خصوص روسیه این افزایش بسیار مشهود است و تقاضا برای استفاده از لانژهای فرودگاهی از جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) به سطح قبل از همه‌گیری بازگشته است. آسیا در مقایسه با سایر مناطق، هنوز کمترین میزای تقاضا برای دسترسی به لانژهای فرودگاهی را دارد.
  • براساس داده‌های ۳ شرکت آمادئوس، Skyscanner و Sojern تعداد جستجو پرواز در مناطق مختلف جهان، هنوز بسیار پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری است. در این بین اروپا به‌نسبت مناطق دیگر بهترین عملکرد را داشته اما با این وجود تنها به ۵۲ درصد سطح سال ۲۰۱۹ رسیده و از ابتدای سال نیز حرکت صعودی بسیار کندی داشته است. این مورد نشان می‌دهد که هنوز بسیاری آماده رویاپردازی درباره سفرهای بعدی خود نیستند. آسیا در این بخش نیز فاصله معناداری با سایر مناطق جهان دارد و پایین‌ترین سطح را به‌خود اختصاص داده است. با این حال منطقه خاورمیانه به‌نسبت سایر مناطق آسیا وضعیت بهترین از نظر تعداد جستجوی پرواز دارد.
  • داده‌های Skyscanner همچنین نشان می‌دهد، سفرهایی که افراد برای رسیدن به مقصد خود باید دو پرواز جداگانه رزرو کنند، از زمان شروع همه‌گیری به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است، اما هنوز فاصله بسیاری از سطح قبل از همه‌گیری دارد.
  • براساس داده‌های اداره آمار نیروی کار ایالات متحده، در سال ۲۰۲۱ نرخ تورم به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است، اما برخلاف جریان تورم خطوط هوایی قیمت کرایه‌ها را به‌شدت کاهش داده‌اند. این موضوع حاکی از آن است که خطوط هوایی فاقد قدرت قیمت‌گذاری هستند و ظرفیت همچنان از تقاضا پیشی می‌گیرد.

در نهایت این گزارش با بررسی نقاط ضعف و قوت صنعت هوانوردی در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌کند که سال آینده این صنعت شاهد یک رونق واقعی خواهد بود تا جایی‌که تا سال ۲۰۲۳ و بسیار از زودتر از پیش‌بینی‌ها، سطح درآمد صنعت هوانوردی به سطح سال ۲۰۱۹ خواهد رسید و حتی فراتر خواهد رفت.

آخرین اخبار حمل‌ونقل توریستی را از «قطب‌نما» دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://qotbnama.com/?p=23591

مطالب مرتبط

10 ساعت قبل
از سرگیری پروازها در فرودگاه استانبول
پس از تعلیق پروازها در پی بارش شدید برف، انجام شد

از سرگیری پروازها در فرودگاه استانبول

ایرلاین و حمل و نقل - ترکیه
1 هفته قبل
زیان ۳۲۴ میلیارد دلاری ایرلاین‌ها در سال ۲۰۲۱

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.